Válasszunk kemény, sima héjú céklát. Csapvíz alatt kefével tisztítsuk meg, anélkül, hogy meghámoznánk.
Lehetőség szerint pároljuk (a tápérték megőrzése érdekében) vagy ecettel forralt vízben főzzük 30–60 percig. A cékla akkor főtt meg teljesen, ha a kés hegye könnyen keresztülmegy a héján. Ezután szárítsuk meg, szedjük le a héját, majd mint a burgonya esetében, megsózva süssük a sütőben egy órán keresztül. Tejszínnel, citromlével, kaporral és sóval tálaljuk.
A főtt cékla legfeljebb 3 napig tárolható a hűtőszekrényben, légmentesen záró dobozban.
Bármikor jólesik egy finom borscs - hagyományos orosz céklaleves - vagy egy klasszikus céklasaláta mogyoróhagymával, petrezselyemmel, valamint mustáros és olívaolajos vinaigrette-el. Adjunk hozzá főtt tojást, kecskesajtot, cikóriát, madársalátát, néhány szem diót - a főtt céklát krémsajttal összekeverve pedig ízletes levest kaphatunk.
Szeleteljük fel, és süssük meg olívaolajjal és kecskesajttal, pürésítsük vagy készítsünk belőle juice-t, készítsünk belőle chipset vagy szárítsuk meg, hogy porítva 100%-ban természetes pink színezéket kapunk, melyet sütemények készítéséhez használhatunk fel.
Végül egy trükk: ne dobjuk el a leveleket, mert ehetők (ha elfelejtettük volna, a cékla és a spenót ugyanabból a családból származik), és érdekes, kissé savanykás ízt adnak a levesekhez, alapléhez vagy gratinhoz.