Tészta receptekből sosem elég! Paradicsomos, bazsalikom pestos, tonhalas, sajtos, carbonara, sült paprika szószos vagy zöld színű zöldségekkel készült, salátával, egymagában főételként vagy rakott formában, mindig akad egy tészta recept, amitől összefut a szánkban a nyál! Bár az elkészítése nagyon egyszerűnek tűnik, elárulunk pár titkot, hogy még finomabb legyen a végeredmény. Csak kövessük az alábbi útmutatót!
Természetesen minden receptnél a legfontosabb a tészta főzése: 100 g tésztához 1 liter vizet és 1 evőkanál durva sót kell adni. Sokalljuk a só mennyiségét? A tészta felveszi a szükséges mennyiséget, és sosem nem lesz túl sós, ha betartjuk a víz-só és a tészta arányt. Emellett a tésztának sok hely kell: használjunk nagyobb edényt, ha pedig több emberre főzünk, ne habozzunk kettőt használni. Amikor a víz felforrt, adjuk hozzá a tésztát, és állítsuk be az időzítőt. Rendszeresen ellenőrizzük a tészta állagát, majd szűrjük le, ha már al dente, azaz fogkemény. Ne felejtsünk megtartani egy pohár főzővizet: sok keményítőt tartalmaz, ami segít beállítani a szósz állagát. A főzővíz gyakran figyelmen kívül hagyott, mégis nagyon hasznos összetevője a recepteknek!
A szósz elkészítése szintén fontos lépés. Ha tésztasalátát készítünk, jobb, ha még melegen ízesítjük olívaolajjal, borssal, bazsalikommal vagy amivel szeretnénk. Ezután tetszés szerinti feltéteket (gomba, sárgarépa, paradicsom, kemény tojás, friss vagy konzerv tonhal, vagy akár zöldbab saláta) adhatunk hozzá. Ha melegen tálaljuk, ügyeljünk rá, hogy a szószt egy akkora serpenyőben készítsük el, hogy a főtt tészta is elférjen benne. A jó tészta recept másik titka, hogy a szószban fejezzük be a főzést, amely így tökéletesen bevonja a tésztát. Ha a szósz zöldségeket tartalmaz, jobb, ha először megfőzzük őket (ha nyári zöldségről, például cukkiniről vagy padlizsánról van szó, serpenyőben; ha pedig zöld zöldségekről, mint a friss vagy fagyasztott zöldbab, akkor forrásban lévő sós vízben). Így könnyebben összekeverhetők a tésztával. Az olívaolajon pirított hagymás, zelleres, sárgarépás és fokhagymás spanyol sofrito mindig finom ízt ad a szószoknak: a paradicsomszósz vagy a tejszínes szószok is ennek köszönhetik finom ízüket! Ami a parmezánt illeti, használhatjuk a szószban is, de utolsó simításként megszórhatjuk vele a tészta tetejét, csak egyetlen az aranyszabályt tartsunk tiszteletben: a tenger gyümölcseit tartalmazó receptekben tilos parmezánt használni! Viszont ne fukarkodjunk vele a zöldséges, húsos, tejföllel vagy egyszerűen csak paradicsommal készült szószokban.